Deklaracja dostępności Sąd Rejonowy w Przemyślu

Deklaracja dostępności

To jest: oficjalne oświadczenie o dostępności (accessibility statement).

Serwis należy do: Sąd Rejonowy w Przemyślu

Dostępny jest pod adresem: https://przemysl.sr.gov.pl

Data opublikowania strony internetowej: 20 września 2022 rok

Data ostatniej aktualizacji strony internetowej: 20 września 2022 rok

Informacja zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku stwierdzenia problemów z dostępnością prosimy o kontakt:

Imię i nazwisko: Agnieszka Król-Zajdel

Email do osoby kontaktowej: dostepnosc@rzeszow.sa.gov.pl

Numer telefonu do osoby kontaktowej: 17 858 02 20

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Chcemy, aby każdy, kto odwiedza nasz serwis, czuł się serdecznie przyjęty i w pełni usatysfakcjonowany.

 Niespełnione wymagania

-Dokumenty zamieszczone w formie skanów i brak ich odpowiedników w formie dostępnej lub brak odwzorowania treści w stronie internetowej.

-Dokumenty tekstowe i tekstowo graficzne, dokumenty utworzone w programach przeznaczonych do tworzenia prezentacji lub arkuszy kalkulacyjnych opublikowane przed dniem 23 września 2018r, oprócz tych, których zawartość jest niezbędna do realizacji bieżących zadań podmiotu.

-Linki do dokumentów w postaci plików pdf, doc, xls, których nie wytworzył Sąd,
w tym interaktywna mapa dojazdu do Sądu,.

-Treści będące w posiadaniu Sądu, które nie zostały przez Sąd lub na jego rzecz wytworzone lub przez Sąd nabyte, albo, których dostosowanie do wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do której Sąd nie jest uprawniony.

-Powody braku spełniania wymagań

-Poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

-Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

-Multimedia zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.

-Dokumenty tekstowe i tekstowo graficzne, dokumenty utworzone w programach przeznaczonych do tworzenia prezentacji lub arkuszy kalkulacyjnych opublikowane przed dniem 23 września 2018r, oprócz tych, których zawartość jest niezbędna do realizacji bieżących zadań podmiotu.

-Treści będące w posiadaniu Sądu, które nie zostały przez Sąd lub na jego rzecz wytworzone lub przez Sąd nabyte, albo, których dostosowanie do wymagań dostępności cyfrowej wymaga modyfikacji, do której Sąd nie jest uprawniony.

Kompatybilność

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych, takie jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury, jak i myszki.

Wygląd

Układ graficzny serwisu jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS). Ale nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.

Na stronach serwisu używane są tylko względne rozmiary czcionek kompatybilnych
z ustawieniami opcji „rozmiar tekstu” w przeglądarkach graficznych.

Odnośniki

Teksty odnośników są dobrane w taki sposób, aby w miarę możliwości były zrozumiałe nawet poza kontekstem zdania, w którym występują. Wiele łączy zawiera atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo, chyba że tekst łącza sam w sobie już dokładnie opisuje dokument docelowy (tak jak np. tytuł artykułu). Niektóre odnośniki prowadzą do plików, które nie są plikami dostępnymi cyfrowo..

Obrazki

Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają opisy alternatywne. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt. Złożone grafiki są opisywane w treści strony, tak aby ich znaczenie było jasne również dla osób, które nie mogą zobaczyć obrazów.

Udogodnienia

Serwis jest wyposażony w udogodnienia ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

przełącznik zmiany rozmiaru czcionki
przełączniki zmiany kontrastu
Korzystanie z klawiatury i skrótów klawiaturowych

Na wszystkich stronach można się posłużyć klawiszem TAB, aby wywołać menu umożliwiające pominięcie niektórych elementów strony i przeskoczenie do wybranego obszaru (treści głównej, menu, treści pobocznych – dodatkowych). Klawisz TAB umożliwia przemieszczanie się po wszystkich aktywnych elementach strony, a kombinacja klawiszy Shift=TAB przemieszczanie się w odwrotnym kierunku.

Świadomie zrezygnowaliśmy z możliwości szerszego zastosowania skrótów klawiaturowych, aby uniknąć konfliktów z technologiami asystującymi (np. czytnikami ekranów), systemem lub aplikacjami użytkowników.

Dostępność architektoniczna

Sąd Rejonowy w Przemyślu ma siedzibę przy ulicy Mickiewicza 14.

Dojazd do budynku:

Do siedziby Sądu Rejonowego w Przemyślu prowadzi wejście główne od strony ulicy Tuwima. Do budynku sądu można dostać się również od strony ulicy Mickiewicza (wejście do budynku).

Dostępność miejsca parkingowego:

- Przed wejściem głównym do budynku - od strony ul. Tuwima, znajduje się parking
z jednym oznakowanym stanowiskiem parkingowymi dla osób ze szczególnymi potrzebami, jednak nie jest on ogólnodostępny. Jeżeli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami możesz skorzystać z miejsca parkingowego po uprzednim co najmniej jednodniowym poinformowaniu sądu.                                                                        

- Pamiętaj o zabraniu posiadanej karty parkingowej i umieszczeniu jej za szybą.                                                          
- Miejsce parkingowe jest pomalowane na niebiesko i prawidłowo oznakowane.                                                    
- Parking jest bezpłatny (parking nie jest ogólnodostępny)

-Od ulicy Mickiewicza brak jest parkingu ogólnodostępnego, nie ma również wyznaczonego miejsca parkingowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych.

Dostępność wejścia:

Główne wejście do budynku sądu znajduje się od strony ul. Tuwima. Wejście do budynku jest na poziomie gruntu. Nie ma przeszkód by wjechać na wózku. Teren jest lekko pochyły. Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie.

Do budynku sądu można również dostać się wejściem do budynku od strony ul. Mickiewicza. Wejście do budynku jest na poziomie gruntu. Z budynku od strony ulicy Mickiewicza można dostać się do nowo wybudowanej części budynku od strony ul. Tuwima łącznikiem znajdującym się na I piętrze. Na parterze znajduje się platforma przyschodowa umożliwiającą osobom z niepełnosprawnością ruchową dotrzeć na wyższe kondygnacje.

 Przestrzeń za wejściem

- Za drzwiami wejściowymi, prowadzącymi do budynku głównego (od ulicy Tuwima), zamontowana jest bramka wykrywająca przedmioty metalowe. Znajduję się tu również stanowisko ochrony.

- Biuro Obsługi Interesantów, Biuro Podawcze i czytelnia akt znajdują się w holu głównym, bezpośrednio na parterze budynku. Usytuowane są na tym samym poziomie.

- Szeroki hol umożliwia osobom poruszającym się na wózkach swobodne poruszanie się i wymijanie.

-Przejście do Biura Obsługi Interesantów, Biura Podawczego, czytelni akt, sal rozpraw możliwe jest również od wejścia do budynku od strony ulicy Mickiewicza poprzez łącznik znajdujący się na pierwszym piętrze. W tym celu osoba z niepełnosprawnością ruchową może skorzystać z platform przyschodowych, wind obsługiwanych przez sąd.

 Informacje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich:

Budynek Sądu Rejonowego w Przemyślu jest w znacznym stopniu przystosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W części budynku od strony ul Tuwima znajduje się winda umożliwiająca dostanie się na wyższe kondygnacje. Natomiast w części budynku od strony ul. Mickiewicza znajdują się platformy przyschodowe, które również umożliwiają dostanie się na wyższe kondygnacje oraz do łącznika znajdującego się na I piętrze umożliwiającego przedostanie się do drugiej części budynku.

Komórki organizacyjne zajmujące się obsługą interesantów tj. Biuro Obsługi Interesantów, Biuro Podawcze, Czytelnia Akt, Kasa Sądu znajdują się w holu przy wejściu głównym do budynku (od strony ul. Tuwima).

W budynku sądu od ulicy Tuwima na parterze i I piętrze znajdują się toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Natomiast w budynku sądu od strony ulicy Mickiewicza, na parterze znajduje się jedna toaleta dla osób niepełnosprawnych.
Z uwagi na zróżnicowany poziom należy skorzystać z platformy przyschodowej.

 Informacja dla osób niewidomych i słabowidzących

 Budynek sądu nie jest w pełni przystosowany od strony architektonicznej dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku.

Do sądu można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem- należy pamiętać o certyfikacie dla psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.

 Informacje dla osób niesłyszących

Sąd Rejonowy w Przemyślu realizując zapisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r.
o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środków komunikowania się, umożliwia osobom głuchym i słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza języka migowego on-line w siedzibie Sądu

Usługa dostępna jest w godzinach urzędowania Biura Obsługi Interesantów tj:

Poniedziałek 7:30 - 18:00
Wtorek – Piątek 7:30 - 15:30

Numer telefonu: +48 16 679 45 00

e-mail: boi@przemysl.sr.gov.pl

Pracownicy nie posługują się językiem migowym.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby na numery podane powyżej.

Sąd Rejonowy w Przemyślu posiada pętle indukcyjne, usytuowane na Biurze Obsługi Interesantów.

Aplikacje mobilne

- Brak

Przygotowanie deklaracji dostępności

- Oświadczenie sporządzono dnia: 31.03.2025 r.

- Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 28.03.2025 r.

Podmiot udostępniający informacje: Sąd Okręgowy w Przemyślu
Opublikowany dnia: 04 październik 2020 Aktualizowany dnia: 31 marzec 2025
Opublikowany przez: Przemysław Kisała Aktualizowany przez: Grzegorz Zatoń
Licznik odwiedzin: 6824 Autor / Zatwierdzający: Brak danych
Wersje:
2025-03-31 13:13:48 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2025-03-31 13:12:41 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2025-03-31 13:10:25 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2025-03-31 13:09:30 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2025-03-31 13:06:48 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2025-03-31 13:06:07 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2025-02-10 10:24:08 Witold Świeży Zobacz zmiany
2024-03-31 16:17:29 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2023-07-05 07:50:29 Grzegorz Zatoń Zobacz zmiany
2023-07-05 00:45:41 Przemysław Kisała Zobacz zmiany
2023-02-27 12:03:33 Witold Świeży Zobacz zmiany
2023-01-19 09:47:00 Witold Świeży Zobacz zmiany
2022-12-21 16:02:22 Witold Świeży Zobacz zmiany
2022-12-21 16:00:01 Witold Świeży Zobacz zmiany
2022-09-27 15:39:11 Przemysław Kisała Zobacz zmiany
2022-09-27 15:35:59 Przemysław Kisała Zobacz zmiany
2022-09-27 15:33:27 Przemysław Kisała Zobacz zmiany
2022-09-27 15:31:58 Przemysław Kisała Wersja oryginalna